gsap_basket500x270

ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΓΩΝΕΣ – ΤΡΕΙΣ ΝΙΚΕΣ

Α. ΓΥΝΑΙΚΕΣ: ΓΣΑΠ-ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 75-37

Δεκάλεπτα: 21-10, 16-03, 21-15, 17-09

Εύκολη νίκη για την ομάδα μας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 (Νότιος όμιλος). Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν αμφισβητήθηκε η ανωτερότητά της, από τη μαχητική και νεανική ομάδα του Ρεθύμνου. Στα θετικά του αγώνα η πολύ καλή άμυνα και η συμμετοχή όλων των αθλητριών στο παιχνίδι.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 23/10/16 και ώρα 14.30 εκτός έδρας στα Μελίσσια.

ΓΣΑΠ (Αναγνωστόπουλος, Στρατάκος): Μακρινίκα 4, Γκάνια 9(2), Καμμένου 12(2), Κοντογιάννη 2, Κλείτσα 10, Ψωμά 6, Πολιτοπούλου 12(1), Τριχά, Πετυχάκη 12, Αμίτση, Κούκη 6, Καράμπελα 2.
ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Πλευράκης): Κουλούρη Μ. 7(1), Ρήγα, Μούκα 4, Ζουμπεράκη 5, Κουλούρη Στ. 9(1), Μιχελιδάκη , Καζά 6, Μαρκοπούλου, Παναρετάκη 5(1).

gynaikes1

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Β. ΝΕΑΝΙΔΕΣ: ΓΣΑΠ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ : 55 – 49

Δεκάλεπτα: 17-10, 20-15, 9-9, 9-15

Παιχνίδι με ένταση σε όλη του τη διάρκεια και με καλύτερη οργάνωση της ομάδας μας κατά το πρώτο ημίχρονο, όπου η διαφορά υπέρ μας άνοιξε μέχρι και τους 12 πόντους. Τα κορίτσια μας κατάφεραν να ξεπεράσουν το come back του αντιπάλου στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο οποίος έφθασε να μας πλησιάσει στους τρεις πόντους και ανακτώντας την ψυχραιμία και αυτοσυγκέντρωσή τους να πάρουν τη νίκη! Συγχαρητήρια στις παίκτριες και τους προπονητές τους!

Επόμενη αγωνιστική τη Δευτέρα 24/10 εκτός έδρας με τον ΕΥΝΙΚΟ.

ΓΣΑΠ: Προπονητές: Αργυρίου, Χριστοδούλου
Μαμαλίγκα 4, Σφήκα 2, Χριστοδούλου, Αμίτση 6(1), Περβανά 2, Κανιαδάκη 9, Κούκη 21(1), Γρύλλια 11, Ζανίκα

ΜΕΛΙΣΣΙΑ: Προπονητές: Κουτρουμπής, Δούρου
Κάβουρα, Κατσαβάρου Ε,. Κουτσούκο 3, Κατσιγιάννη, Αλεξίου 6(1), Νικίδη, Καραχάλιου 13, Κατσαβάρου Ι, Δρακοπούλου 5(1), Ντακόστα - Τσιμούλη 2, Νικολέτου 11, Ξουρίδα 9

neanides

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

Γ. ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

ΟΜΑΔΑ Α’:ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-ΓΣΑΠ : 30-32

Δεκάλεπτα: 04-13,09-05,06-04,11-10

Η θέληση των κοριτσιών  για την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα τα οδήγησε σε ένα  φοβερό ξεκίνημα στο Α’ Δεκάλεπτο όπου βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ με 04-13. Στο Β΄ δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα αντέδρασε και το ημίχρονο  έληξε με 13-18. Στο  Β΄ ημιχρόνο  παρότι προηγηθήκαμε με 15-22, στο τέλος του Γ’ δεκαλέπτου η διαφορά είχε πέσει  στους 3 πόντους (19-22). Στη δε αρχή του Δ’ δεκάλεπτου η αντίπαλη ομάδα  κατάφερε να προηγηθεί με 26-23, αλλά στο σημείο αυτό  τα κορίτσια μας κάνανε ένα 04-09 και πήρανε με αγχος- αλλά και με μεγάλη χαρά- την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 30-32.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Σάββατο  22-10-2016   στο γήπεδο Κοντοπεύκου  με αντίπαλη ομάδα την ομάδα του ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ  στις 19:30.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κοντος): Αλεξία, Ποθητού, Ιωάννου, Β. Λαδά, ΙωάννουΜ., Χατζηαναστασίου, Κομπογιάννη, Κοτζαιράκη, Παναγιωτοπούλου Κ., Μπόκα, Παναγιωτοπούλου Χ., Μπούρμπου.
ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου): Χονδροπούλου, ΘεοφάνηΜ., Χριστοπούλου, Πατσατζή, Κυρκόπουλου-Κωνσταντοπούλου, Ξηραδάκη, Ζανίκα, Χριστοδούλου, Γεωργοπούλου.

ΟΜΑΔΑ Β: ΓΣΑΠ – ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 24-72

Δεκάλεπτα: 10-26,05-20,05-10,04-16

Απέναντι σε μια καλύτερη ομάδα, πρωτοπόρο στον όμιλο, που έχει με διαφορά την καλύτερη επίθεση, τα κορίτσια μας, παρά την προσπάθεια και την αγωνιστικότητα που επέδειξαν, όπως ήταν αναμενόμενο ηττήθηκαν.  Κρατάμε ωστόσο τις εμπειρίες από ένα παιχνίδι με σαφώς καλύτερο αντίπαλο και βεβαίως την παρουσία των νέων κοριτσιών (Λιλικάκη, Λαϊνά, Γιαννακοπούλου) για πρώτη φορά στην ομάδα.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 22/10 στις 13:30 εκτός έδρας με τον ΓΑΣ ΕΥΝΙΚΟΣ στο γήπεδο Ζοφριάς.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου-Αργυρίου): Λαχανά, Κυρκοπούλου, Θεοφάνη, Γάζου, Λούκα, Χαΐνη, Κωλέτση, Λιλικάκη, Λαϊνά, Γιαννακοπούλου, Ζανίκα.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ (Τραγογιάννη) Λουλουδά, Κολλιαδήμα, Καραγιάννη, Πασχάλη, Ζαφείρη, Καλογρίδη, Μπασαδήμα, Κεχαγιά, Μπιλλή, ΓοργογιάννηΔ., Ζωγραφάκη, Γοργογιάννη Λ.