Στην πρόσφατη συγκέντρωση - παρουσίαση των υποψηφίων της παράταξης "Αγία Παρασκευή - η πόλη μας", ο επικεφαλής της κ. Ζορμπάς, μας αποκάλυψε ότι πέραν των άλλων ιδιοτήτων και αρετών με τις οποίες κατά καιρούς αυτοεκθειάζεται και περιποιεί για τον εαυτό του, μας είπε ότι είναι και αντισυστημικός κι αντιμνημονιακός.
Λες και δε γνωρίσαμε όλα αυτά τα χρόνια τον αυταρχικό Δήμαρχο, που ταυτιζόταν απολύτως με την κυβερνητική πολιτική στην πιο ακραία της μορφή.
Λες και δεν ήταν αυτός που αρνιόταν πεισματικά για καιρό, κάθε είδους στήριξη και βοήθεια στους πολίτες που πλήττονταν από τα χαράτσια και τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης και των μνημονίων.
Λες και δεν ήταν αυτός που ήταν ο απεργοσπάστης στις απεργίες της αυτοδιοίκησης.
Πόσο αντισυστημικός είναι ο Δήμαρχος που αρνιόταν κάθε επαφή και σχέση με τις συλλογικότητες της πόλης, που αρνιόταν να υλοποιήσει κάθε είδους αίτημα των φορέων της πόλης μας (τα παραδείγματα άπειρα και γνωστά στους συμπολίτες μας).
Πόσο αντισυστημικός μπορεί να είναι αυτός που πανηγύριζε για την απόλυση των εργαζόμενων της ΕΡΤ - σημείο αναφοράς για την πόλη μας - και το χειρότερο όταν επικρότησε με ανακοίνωση του την επέμβαση των ΜΑΤ στην ΕΡΤ, ερχόμενος σε καταφανή αντίθεση με όλους τους θεσμούς της αυτοδιοίκησης.
Αυτά τα στοιχεία που πρόχειρα αναφέρουμε εδώ είναι προφανές ότι αναφέρονται σε μια προσωπικότητα που όχι απλά κολυμπάει στο σύστημα αλλά είναι πλήρως ταυτισμένος με αυτό.
Πολλές φορές ο κ. Ζορμπάς αναφέρεται στην εντιμότητά του.
Όμως η εντιμότητα, έχει μια ευρύτερη σημασία απ' την ερμηνεία που δίνει αυτός και εν πάση περιπτώσει αποτελεί αυτονόητη αρετή για κάθε αιρετό.
Έχουμε σοβαρές επιφυλάξεις για την εντιμότητα του κ. Δημάρχου κυρίως όσον αφορά την αντιστοίχιση λόγου και έργου του, του προεκλογικού προγράμματος και του μίζερου σε ποσότητα και ποιότητα έργου που αφήνει στην πόλη.
Στην συγκέντρωση αυτή που αναφέρουμε πιό πάνω ο αποχωρών Δήμαρχος κ. Ζορμπάς έκλεισε την ομιλία του απευθυνόμενος στους φίλους της παράταξης του με την φράση «σας χρειάζομαι».
Αυτή η πόλη διόλου δεν σας χρειάζεται…καλός πολίτης κε Ζορμπά.