korasides-a

Κορασίδες Α

Α. ΓΥΝΑΙΚΕΣ: ΙΚΑΡΟΣ/ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ-ΓΣΑΠ: 55-44

Δεκάλεπτα: 15-17, 8-8, 16-17, 16-02

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στον αγώνα και κράτησε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το 33’. Στο σημείο αυτό επήλθε ένα επιθετικό μπλακ-άουτ. Αστοχία σε κάθε ελεύθερο σουτ και στις βολές, αδικαιολόγητα λάθη συνεχόμενα και κούραση επέφεραν την ήττα με ένα σκορ που η διαφορά του άνοιξε στο τελευταίο δίλεπτο, όταν κοντά στα άλλα επικράτησε και η απογοήτευση για το χάσιμο του αγώνα. Πάντως η ομάδα μας απέδειξε ότι είναι ανταγωνιστική και μπορεί να διεκδικήσει κάθε παιχνίδι, εντός ή εκτός έδρας, αρκεί να περιορίσει τα λάθη και να κατακτήσει ένα αναγκαίο επίπεδο ψυχραιμίας. Σίγουρα περιμένουμε την ενίσχυσή της  και από την επάνοδο της Πολιτοπούλου σε αγωνιστική δράση. Ακόμα ευχόμαστε σύντομη επάνοδο και στην Νικόλ Γκάνια, που τραυματίστηκε στον αγώνα με τον Άρη Πετρούπολης.

Επόμενο παιχνίδι και τελευταίο του 2016 την επόμενη Κυριακή 11/12 και ώρα 19.15 στο Κοντόπευκο με τους ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΣ( Π. Κοκκινιά).

Να σημειωθεί ότι η ομάδα μας θα επανεμφανιστεί στο γήπεδό μας – λόγω διακοπών και προγράμματος – στις 29/01/2017(!) με αντίπαλο τα Μελίσσια στην 2η αγωνιστική του Β’ γύρου.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Ρουμπελάκης, Παναγιωτόπουλος) Γιγουρτάκη, Στεφάνου 7, Στεφάνου 9 (2), Ευμορφοπούλου 18(1), Τσαφαρά 2, Ρουμπελάκη 17(1), Ζαχαράκη, Λίτσι, Ζότοβα 2, Πολίτη.
ΓΣΑΠ (Αναγνωστόπουλος, Στρατάκος) Μακρυνίκα 6, Καμμένου 9(3), Κοντογιάννη 13(1), Κλείτσα 2, Ψωμά 4, Τριχά 2, Πετυχάκη 6, Κούκη 2, Καράμπελα, Αμίτση.

Β. ΝΕΑΝΙΔΕΣ

Οι νεανίδες είχαν ρεπό – επανεμφανίζονται την Δευτέρα  12/12 στο Κοντόπευκο στις 21.45 με αντίπαλο την Κηφισιά στην 1η αγωνιστική του Β’ Γύρου του πρωταθλήματος, σε ένα ντέρμπι που θα καθορίσει σε σημαντικό βαθμό την τελική κατάταξη στο πρωτάθλημα και την συμμετοχή στα πλέï-όφς. Στον Α’ γύρο η ομάδα μας τερμάτισε στην 4η θέση.

Γ. ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

ΟΜΑΔΑ Α: ΓΣΑΠ-Α.Ο.ΣΠΟΡΤΙΓΚ : 39-32

Δεκάλεπτα : 11-13,11-08,13-07,04-04.

Τα κορίτσια μας  αιφνιδιάστηκαν από την αντίπαλη ομάδα που μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι , προηγήθηκε με 11-13 στο α’ δεκάλεπτο και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο β’ ,  αλλά η ομάδα μας με αντεπίθεση διαρκείας και ένα τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα βρέθηκε να προηγείται με 22-21 στο ημίχρονο.  Στην αρχή του β’ ημιχρόνου η ομάδα μας έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ και έτσι βρέθηκε να προηγείται στο γ’ δεκάλεπτο με 35-28. Στο δ’ δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες ήταν νευρικές και σημείωσαν η κάθε μια από 4 πόντους και έτσι φτάσαμε στο τελικό 39-32 .

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Σάββατο  10-12-2016 στο γήπεδο Κοντοπεύκου με την ομάδα του ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ.ΔΑΦΝ.  στις 19:30.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου) Χονδροπούλου, Πλωτά, Χριστοπούλου, Κυρκοπούλου Χ., Ζανίκα Κ., Πατσατζή, Κυρκοπούλου Ρ., Ξηραδάκη, Ζανίκα Χ., Χριστοδούλου.
Α.Ο.ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Γιαννάκος) Γανωτη, Δουλβαρη, Ζυκα, Μποντουσκα, Κουγιανου, Γιαννακουλια,
Καραινδρου, Σαμικου, Σταυρουλάκη.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α

ΟΜΑΔΑ Β: ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ – ΓΣΑΠ: 88-26

Δεκάλεπτα : 26-02,18-06,21-06,23-12

Για ένα ακόμα αγώνα η ομάδα μας παρουσιάστηκε με αρκετές απουσίες, ωστόσο τα 8 κορίτσια που έπαιξαν πραγματοποίησαν αρκετά καλή εμφάνιση.  Η ήττα ήταν από τις λεγόμενες εντός προγράμματος καθώς αντιμετωπίζαμε την πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα σε αυτό του τουρνουά.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 10/12 στις 21:15 εντός έδρας με τον ΕΥΝΙΚΟ ΓΑΣ.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΤραγογιάννηΜπότση) Στασινού, Φωτεινάκη, Καραγιάννη, Καλογρίδη, Ζαφείρη, Λουλουδά, Μπασαδήμα, ΓοργογιάννηΛ., Μπιλή, Λουλάκ, Ζωγραφάκη, Γοργογιάννη Δ.
ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου) Χριστοπούλου, Θεοφάνη, Γάζου, Λούκα, Χαΐνη, Κακοσούρη, Λαχανά, Λαϊνά.