Τα αγωνιστικά νέα από τον ΓΣΑΠ

φωτο: οι Κορασίδες στο τζάμπολ με την Δόξα Βύρωνα

ΑΝΑΜΕΙΚΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Οι νεάνιδες μας έδωσαν μεγάλη χαρά όχι μόνο γιατί πέτυχαν μία μεγάλη νίκη επί ενός ισχυρού αντιπάλου, αλλά και γιατί δίδαξαν αγωνιστικό ήθος και χαρακτήρα! Ακόμα και όταν η αντίπαλη ομάδα έφτασε να προηγείται στο γ΄ δεκάλεπτο με 11 πόντους, όχι μόνο δεν τα παράτησαν , αλλά από ότι φάνηκε ίσως ήταν οι μόνες στο γήπεδο που πίστευαν στην νίκη και στον εαυτό τους. Και το πέτυχαν! Μπράβο κορίτσια!
Από την άλλη οι ομάδες των κορασίδων δεν γεύτηκαν την χαρά της νίκης, όμως μας άφησαν αισιόδοξα μηνύματα για την συνέχεια γιατί και αυτές πάλεψαν στα ίσια στους αγώνες τους, αλλά έχασαν από λεπτομέρειες και στο καλάθι! Έτσι είναι όμως ο αθλητισμός. Τόσο η νίκη, όσο και η ήττα μας δίνουν μαθήματα και πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΣΚΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 1 Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ – ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ : 57-54 (14-16, 11-15, 14-15, 18-8)

Μια νίκη από δω μέχρι … τον Κρόνο!

Στο ίδιο έργο θεατές (βλέπε τελευταίο παιχνίδι περσινών κορασίδων με Αθηναϊκό) παρακολουθήσαμε τα κορίτσια μας να κάνουν καταπληκτικό ξεκίνημα στο πρώτο πεντάλεπτο, χωρίς όμως την ανάλογη συνέχεια. Τα «πολυβόλα» του Κρόνου ζεστάθηκαν
γρήγορα και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Κρόνο δύο πόντους μπροστά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, η διαφορά μεγάλωσε και κλείσαμε το ημίχρονο στο -6. Στο τρίτο ημίχρονο φάνηκε να ξυπνάμε, παίξαμε άμυνα, βάλαμε τα καλάθια που έπρεπε
και ισορροπήσαμε το παιχνίδι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα κορίτσια του Κρόνου έμειναν από δυνάμεις, και χάρις την σκυλίσια άμυνα πέντε λεπτά είχαμε μαζέψει την διαφορά στο καλάθι. Με πολύ καλές επιθετικές επιλογές φτάσαμε στα τελευταία δευτερόλεπτα να
είμαστε ένα πόντο μπροστά και να σουτάρει η Λυδία βολές. Deja vu λοιπόν, πλην όμως αυτή την φορά μπήκαν και οι δύο, και η διαφορά πήγε στους 3 πόντους. Στην συνέχεια το τρίποντο της απελπισίας βρήκε σίδερο και οι κοπέλες μας έγιναν ένα κουβάρι
πανηγυρίζοντας! Άντε βρε καλή αρχή!!

Επόμενη αγωνιστική σε μια εβδομάδα στο γήπεδο της ΑΕΝΚ.

ΓΣΑΠ (Στρατής): Αλεξάνδρου, Κανιστρά, Χατήρα, Κείσογλου, Δασκαλάκη, Σινιώρη, Κασκαβέλη, Τουρλίδα, Αραβανή, Κέντρου, Λάσκαρη, Σταματοπούλου

Κρόνος Γέρακα (Κόμης):
Κυβερνητάκη, Κυρσακάκη, Στόπη, Γαλάνη, Παναγοπούλου, Τζίκα, Μελατσες, Κωτσίλα, Κασσιμάτη, Σκούρα, Κουμούτσα

ΟΙ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΜΑΣ

Α ΟΜΑΔΑ

ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ – ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ: 33-39 (10-12, 11-9, 4-10, 8-8)

Την Πέμπτη 29/9 έγινε η 2 η εμβόλιμη αγωνιστική στο Πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας Κορασίδων. Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες φάνηκε ότι ήταν ισοδύναμες με το σκορ να πηγαίνει καλάθι – καλάθι, κλείνοντας το 1 ο ημίχρονο με ισοπαλία 21-21. Στο 2 ο ημίχρονο οι αθλήτριες της ομάδας μας προσπάθησαν, όμως είχαν πολλά άστοχα σουτ και βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα να πετύχουν μόλις 12 πόντους. Η παίκτρια με το Νο 24 του ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ ήταν ασταμάτητη και έκλεισε συνολικά τον αγώνα με 27 πόντους κάνοντας τη διαφορά και οδηγώντας την ομάδα της στη νίκη με 33-39.

ΓΣΑΠ (Στρατής): Κεϊσογλου Μ., Παγίδα Α., Σινάνογλου Α., Κοντογεωργάκη Ι., Αραβανή Α., Κεχρή Δ., Σινάνογλου Κ., Κουκουμέλη Μ., Λάσκαρη Μ., Μαρτάκη Ι., Τούτση Ε. Αγριογιάννη Ζ.

ΕΦΑΟΖ - ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ: 52-41 (14-12, 14-10, 12-5, 12-14)

Το Σάββατο 1/10 η ομάδα των Κορασίδων Α’ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον ΕΦΑΟΖ για την 3 η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Από το 1 ο λεπτό του αγώνα η γηπεδούχος έπαιξε πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο για το κλέψιμο της μπάλας, διεκδικώντας κάθε ρημπάουντ μετά από σουτ τα οποία γίνονταν κυρίως κοντά στο καλάθι. Οι αθλήτριές μας ανταποκρίθηκαν στη πίεση του γηπεδούχου και σαφώς βελτιωμένες στην επίθεση, με υπομονή και καλές συνεργασίες και ακολουθώντας τις οδηγίες του coach ολοκλήρωσαν το 1 ο ημίχρονο με συνολικά 22 πόντους (4 τρίποντα) με την γηπεδούχο όμως μπροστά στο σκορ με 6 πόντους. Στο 2 ο ημίχρονο κυρίως οι τραυματισμοί αλλά και η έλλειψη συγκέντρωσης οδήγησε την ομάδα μας σε πολλά λάθη στις πάσες, βήματα, ενώ χάθηκαν διεκδικούμενες φάσεις και αμυντικά ρημπάουντ που κόστισαν καθώς μετατράπηκαν σε εύκολα καλάθια. Το τελικό σφύριγμα βρήκε νικήτρια τη γηπεδούχο ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι δύο παίκτριές της πέτυχαν συνολικά 46 από τους 52 πόντους της ομάδας τους! Ο επόμενος αγώνας της ομάδας μας εντός έδρας ΑΕΣ ΙΑΣΩΝ ΚΟΛΩΝΟΥ έχει κατακυρωθεί με 20-0 (λόγω αποχώρησης από το πρωτάθλημα του τελευταίου) ενώ στις 15/10/22 ώρα 16:15 η ομάδα μας παίζει εκτός έδρας με τον ΜΕΛΑ ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ. Συνεχίζουμε πιο δυνατά με μυαλό και καρδιά!

ΓΣΑΠ (Στρατής): Κεϊσογλου Μ., Παγίδα Α., Σινάνογλου Α., Κοντογεωργάκη Ι., Αραβανή Α., Σινάνογλου Κ., Κουκουμέλη Μ., Λάσκαρη Μ., Αγριογιάννη Ζ., Κεχρή Δ.,Τούτση Ε.

Β ΟΜΑΔΑ

ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΥ – ΓΣΑΠ : 29 - 28

Tην Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου διεξήχθη ο δεύτερος αγώνας της ομάδας μας για το πρωτάθλημα ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Γ Κατηγορίας εκτός έδρας στο ανοικτό γήπεδο του ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΥ στον Νέο Κόσμο. Τα κορίτσια μας μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και αν και είχαν
την τύχη να παίξουν σε σκληρό τερέν (ανοικτό γήπεδο) ήταν μπροστά στο σκορ για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έστω και με ελαφρύ προβάδισμα . Η τύχη όμως για μια ακόμη φορά δεν μας χαμογέλασε με αποτέλεσμα να χάσουμε πάλι με διαφορά μισό καλάθι.
Παρόλη την σχετική στεναχώρια και κούραση τα κορίτσια μας πεισμώσανε για την συνέχεια του τουρνουά ότι τα καλύτερα έρχονται.

ΓΣΑΠ (Τσίκος): Συρίγου, Νίκου, Κυρκοπούλου, Βερτοπούλου, Παραπαγκίδου, Κασκαβέλη, Γρηγοριάδη, Ιωάννου, Σταυρακάκη, Λάσκαρη, Αθανασοπούλου.

ΓΣΑΠ - ΝΗΑΡ ΗΣΤ: 42-50

Tο Σάββατο 1 Οκτωβρίου διεξήχθη ο τρίτος κατά σειρά αγώνας της ομάδας μας για το πρωτάθλημα ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Γ Κατηγορίας εντός έδρας με την ιστορική ομάδα της ΝΗΑΡ ΗΣΤ στο γήπεδο μας. Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες και ήταν μαζί στο σκορ για την
μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Λίγο πολύ όμως η κούραση από το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι μέσα σε μια εβδομάδα, λίγο η απογοήτευση από την εξέλιξη των δύο προηγούμενων αγώνων (ήττα με μισό καλάθι διαφορά), είχε ως αποτέλεσμα η αντίπαλη
ομάδα στο τελευταίο δεκάλεπτο να πάρει ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ μαζί με το ροζ φύλλο αγώνα στην λήξη του.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας το Σάββατο 8 Οκτωβρίου εκτός έδρας στο Παγκράτι.