gynaikes

Στιγμιότυπο από την ομάδα των Γυναικών

Α. ΓΥΝΑΙΚΕΣ: ΓΣΑΠ-ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ :70-45

Δεκάλεπτα : 21-06, 21-17, 13-07, 15-15

Εύκολη νίκη της ομάδας μας επί της ομάδας της Παλαιάς Κοκκινιάς. Δόθηκε η ευκαιρία να πάρουν χρόνο συμμετοχής όλες οι αθλήτριές μας και να δοκιμαστούν διάφορα σχήματα. Το τέλος της χρονιάς βρίσκει την ομάδα μας συγκάτοικο της πρώτης θέσης με τον Ίκαρο (αλλά  με έναν αγώνα περισσότερο), που έκανε την πρώτη του ήττα στα Μελίσσια. Είναι βέβαιο ότι, όταν ξεκινούσε το πρωτάθλημα, λίγοι θα πίστευαν ότι με μια νέα κατά τα 2/3 ομάδα θα είχαμε τόσο καλή πορεία. Συγχαρητήρια στις αθλήτριες  και στους προπονητές μας και ευχόμαστε το 2017 να μας βρει με υγεία και μεγαλύτερες επιτυχίες.

Η επόμενη αγωνιστική με τον Σπόρτιγκ του …χρόνου (08/01/17) εκτός έδρας, που θα κρίνει τη δεύτερη θέση.

ΓΣΑΠ (Αναγνωστόπουλος, Στρατάκος) Μακρυνίκα 8, Καμμένου 17(1), Κοντογιάννη 9(1), Κλέιτσα 3(1), Ψωμά 8, Τριχά 4, Πετυχάκη 11, Κούκη 9, Καράμπελα, Αμίτση 1.
ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ (Ζαχαριάς) Σπυριδονίδου, Καρακλή 2, Κοκκίνη 4(1), Μπρούλια, Νεαρχάκου 16(3), Παπαϊωάννου 3, Ιντσαμπούν, Χατζηγεωργίου 4, Θεοφίλου, Κοντοδίουθ 5(1),  Βόπη 7, Παπακωνσταντίνου 4.

Β. ΝΕΑΝΙΔΕΣ: ΓΣΑΠ –ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ :  60 – 55
Δεκάλεπτα : 17 -20,  15 -19,  11 -8,  17 -8

Με νίκη ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος για την ομάδα των νεανίδων μας! Και οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ δυναμικά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπυ σε όλη του τη διάρκεια!  Το σκορ ανέβηκε με γρήγορο ρυθμό, με την ΑΕΝ Κηφισιάς να κλείνει το ημίχρονο με 39 πόντους και την ομάδα μας να υπολείπεται με 7! Η πιο συντονισμένη άμυνα του τρίτου δεκαλέπτου επέτρεψε στα κορίτσια μας να μειώσουν τη διαφορά! Το παιχνίδι έγινε ιδιαίτερα ανταγωνιστικό στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο (55-55) 45 δεύτερα πριν τη λήξη! Τα κορίτσια μας τελικά κατάφεραν να κατακτήσουν τη νίκη ακολουθώντας με ψυχραιμία τις προπονητικές οδηγίες!  Συγχαρητήρια σ’ αυτές και στην προπονήτριά τους.

Επόμενος αγώνας τη Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου, με αντίπαλο την ομάδα του Παναθηναϊκού εκτός έδρας  (21:45).

ΓΣΑΠ: (Αργυρίου):  Μαμαλίγκα, Σφήκα, Πλώτα, Αμίτση 8(1), Χριστοδούλου, Κανιαδάκη 2, Χονδρογιάννη 12 , Χριστοπούλου, Κούκη 19(1) , Γρύλλια 19.
ΑΕΝΚ: (Κατρά, Ματθαίος):  Ανεζύρη 6, Μουστάκα, Σακελλαρίου 10, Κουλίζου 10, Παπακωνσταντίνου 11(1),  Σελούλη 5, Καστρινάκη, Καζαντζίογλου 11(1), Παναγιωτοπούλου, Τριανταφύλλου 2 .

Γ. ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ - ΟΜΑΔΑ Α: ΓΣΑΠ- ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΔΑΦΝΗΣ  : 38-25

Δεκάλεπτα : 13-04,07-16,09-05,09-00.

Τα κορίτσια μας ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το παιχνίδι,  αλλά στο β’ δεκάλεπτο χαλάρωσαν και βρεθήκαμε πίσω με 15-18, αλλά αντιδράσαμε άμεσα  και τελειώσαμε το ημίχρονο με σκορ 20-20. Στην αρχή του Β’ ημιχρόνου βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 22-23, αλλά από εκεί και μετά οι αθλήτριές μας σοβαρεύτηκαν και έπαιξαν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ άμυνα αφού δέχτηκαν μόνο άλλους 2 πόντους μέχρι το τέλος του γ’ δεκαλέπτου. Στο Δ’ δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν κυρίαρχη και κατάφερε να μην δεχτεί ούτε πόντο στην άμυνα και έτσι φτάσαμε στο τελικό 38-25 που κάλυψε και την διαφορά της ήττας μας στο Ά γύρο που ήταν 10 πόντοι.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Σάββατο  17-12-2016   στο γήπεδο Γαλατσίου με αντίπαλη ομάδα την ομάδα του ΑΕΣ ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ  στις 20:30.

ΓΣΑΠ(Χριστοδούλου,Αργυρίου)Χονδροπούλου,Θεοφάνη,Πλωτά,Χριστοπούλου,Κυρκοπούλου Χ., Ζανίκα Κ., Πατσατζή, Κυρκοπούλου Ρ., Ξηραδάκη, Ζανίκα Χ., Χριστοδούλου, Γεωργοπούλου.
ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘΗΝΩΝ-ΔΑΦΝΗΣ (Τάτας, Γιαγκουριδης) Ανδριοπούλου, Λιτη, Μπιλίρη, Πετροπούλου, Μοιραράκη, Νταουται, Μπουσε, Σπυροπούλου, Σταμούλη, Μεσίνι.

ΟΜΑΔΑ Β:  ΓΣΑΠ – ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ: 23-37

Δεκάλεπτα : 02-11,05-07,14-09,02-10

Ακόμη ένα παιχνίδι με ελλείψεις για την ομάδα μας αλλά και πρώτη εμφάνιση σε αγώνα της Φωτεινής Ζερβού.  Τα κορίτσια μας ξεκίνησαν όπως συνήθως νωθρά, δίνοντας τη δυνατότητα στην αντίπαλη ομάδα να ξεφύγει στο σκορ.  Στο 2ο και 3ο 10λεπτο έπαιξαν πολύ καλά, μείωσαν τη διαφορά στους 4 πόντους αλλά στο τέλος πάλι υπήρξε χαλάρωση.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 17/12 στις 11:45 εκτός έδρας με τον ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου-Αργυρίου) Λαχανά, Θεοφάνη Ι, Γάζου, Λούκα, Χαΐνη, Κακοσούρη, Ζερβού, Λιλικάκη.
ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ (Κατσιόλης) Κωσταγιάννη, Καμαρινού, Κρητικού, Αντωνιάδη, Εμμανουηλίδη, Ρομπότη, Ιωαννίδου, Βουρλιά-Γιαννοπούλου, Καρκασίνα, Αξαρλή, Χρονάκη, Μπάρδη.

gsap_basket500x270