Συγκεκριμένα πρόκειται να θεσμοθετηθεί η «Εκπτωτική Πέμπτη» κατά την οποία οι δημότες θα μπορούν να πραγματοποιούν τα ψώνια τους σε ορισμένα καταστήματα της γειτονιάς με σημαντική έκπτωση.
Η επιλογή της ημέρας δεν είναι τυχαία καθώς πρόκειται για την παραμονή της λαϊκής αγοράς και αρκετοί καταστηματάρχες δηλώνουν ότι θα μπορέσουν να «χτυπήσουν» στα ίσα τις τιμές.
Οι άνθρωποι του Συλλόγου Κατοίκων Τσακού δείχνουν να το παλεύουν. Προστατεύουν το πράσινο του λόφου, διατηρούν τις πολιτιστικές τους δράσεις, προσφέρουν στιγμές ψυχαγωγίας στη γειτονιά, συνδράμουν τη Στέγη Γερόντων και τους αναξιοπαθούντες συνδημότες μας και τώρα λαμβάνουν σημαντική πρωτοβουλία και στο οικονομικό πεδίο. Είναι άξιοι πολλών συγχαρητηρίων.