Ανασκόπηση αγώνων μπάσκετ των ομάδων του ΓΣΑΠ

Νεανίδες

Α. ΝΕΑΝΙΔΕΣ

ΜΕΛΑΣ – ΓΣΑΠ:  33-40

Δεκάλεπτα  (10-20, 20-28, 26-35, 33-40)

Την δεύτερή της νίκη σημείωσε η ομάδα των νεανίδων μας στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας,  με αντίπαλο την ομάδα του ΜΕΛΑΣ. Τα κορίτσια μας πήραν σαφές προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, άντεξαν στις πιέσεις του αντιπάλου και κατάφεραν να σημειώσουν μια πολύ σημαντική για τη συνέχεια νίκη, Αξίζει να σημειωθεί ότι σε όλο το παιχνίδι η διαφορά στο σκορ δεν μειώθηκε κάτω των επτά πόντων. Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες και την προπονήτριά τους για την προσπάθειά τους! Επόμενος αγώνας τη Δευτέρα 17 Οκτωβρίου, με αντίπαλο την ομάδα των Μελισσίων (Κοντόπευκο, 21:45).

ΜΕΛΑΣ (Σκαμπά, Τσιαντούκα) Καλένη 14,  Τσιντζέλη,  Φραγκούλη,  Μπένου, Δακλάδα 4, Καρανικόλα 7,  Μονεμβάσιου 8 (2), Τουλούπη, Κουτσουγειράκη
ΓΣΑΠ (Αργυρίου) Σφήκα,  Αμίτση 12 (1),  Περβανά 2,  Κανιαδάκη 2,  Κούκη 16, Γρύλλια 8, Μαμαλίγκα, Ζανίκα, Χριστοδούλου.

Β. ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Α’ ΟΜΑΔΑ : ΑΚΟ ΑΡΗΣ  ΧΟΛΑΡΓΟΥ-ΓΣΑΠ : 41-28

Δεκάλεπτα 15-05, 11-07, 10-05, 05-11

Άσχημο ξεκίνημα στο Α’ Δεκάλεπτο και έτσι βρεθήκαμε πίσω με 15-05. Στο Β΄ δεκάλεπτο αυξήθηκε και άλλο η διαφορά και έτσι το ημίχρονο  έληξε με 26-12. Στο  Β΄ ημίχρονο μείναμε ακόμα πιο πίσω και στο τέλος του Γ’ δεκαλέπτου η διαφορά είχε φτάσει στους 19 πόντους (36-17) .Στο Δ’ δεκάλεπτο τα κορίτσια μας κατάφεραν μόνο να μειώσουν στο τελικό σκορ του 41-28 .

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Σάββατο  15-10-2016   στο γήπεδο Αγ. Ιερόθεου  με την ομάδα του ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥ στις 18:30.

ΑΚΟ ΑΡΗΣ  ΧΟΛΑΡΓΟΥ(Στρατίκα) Χριστούδη, Τσούφλη, Σάγια, Δασκαλοπούλου, Καβασίλα, Εμμανασούδα, Παρουκέση, Λάσσερ, Μαργαρίτη, Ιντζόγλου, Σύψη, Καρέπη.
ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου) Χονδροπούλου, Θεοφάνη, Χριστοπούλου, Πατσατζή, Κυρκόπουλου- Κωνσταντοπούλου, Ξηραδάκη, Ζανίκα, Χριστοδούλου, Γεωργοπούλου.

Β’ ΟΜΑΔΑ : ΓΣΑΠ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 34-74

Δεκάλεπτα : 08-13,15-16,10-25,01-20

Σε ένα αγώνα με σαφώς καλύτερο αντίπαλο, τα κορίτσια μας πάλεψαν για ένα ημίχρονο και ήταν πολύ κοντά στο σκορ.  Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του προπονητή κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στον αντίπαλο, έδειξαν ότι λειτουργούν σαν ομάδα με συνεργασίες και αντιμετώπισαν με επιτυχία το συνεχές πρέσσινγκ του αντιπάλου.  Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά, ενώ ολοκληρώθηκε ακόμα χειρότερα αφού πλέον δεν έμπαιναν ούτε οι βολές από τα κερδισμένα φάουλ.  Κούραση, απειρία, αλλά και το άγχος, που δεν λείπει σε κανένα αγώνα από πολλά κορίτσια μας, οδήγησαν τον αντίπαλο σε μια εύκολη νίκη.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 15/10 στις 21:15 εντός έδρας με τον ΑΘΗΝΑΪΚΟ

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου) Λαχανά, Κυρκοπούλου, Θεοφάνη, Φυρίγου, Λούκα, Χαΐνη, Κωλέτση, Γάζου, Λιλικάκη, Ζανίκα.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Σερδενές) Γιννοπούλου, Μπλιθικιώτη, Καρυοφύλλη, Κοντάκτσιου, Ταφμίζι, Παπαθεοδώρου, Γκίνη, Σώτου, Ανδρέου, Δαυλάκου, Ζαρρή, Μόσχου.